Konveyör Bant Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir? Konveyör Bant Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

Konveyör Bant Nedir sorusuna yanıt olarak, yük ile araçları hava ve yerden taşımasını sağlayan, hatta kapalı devre olarak da çalışabilen devamlı aktarma sistemine Konveyör veya konveyör bant denir.Konveyör toplam 6 çeşitten oluşmaktadır, bunlar sırası ile; Flex Konveyörler,Helezonik Konveyörler,Teleskobik Konveyörler,Rulolu Konveyörler,Bantlı Konveyörler  ve Zincirli Konveyörler.

İlk biz tanıtımımıza bantlı Konveyörler’den başlayalım isterseniz. Bantlı Konveyörler farklı farklı ürünlerin,aralıklı mesafeler ile eğilimli veyahutta yatay iletimin de ,genel taşıma niyeti ile kullanılan konveyör türüdür.Bu konveyörler de malzemelerin taşınmasını, Germe tamburu ve motor ( redüktör ) ile hareket verilen tahrik tamburu arasına gerilen bant ile yapılmaktadır.

Konveyör Bant Nedir Sorusundan Sonra Seçimi için Ne Yapmalıyız?

Öncelikle taşınacak ürünün cinsine göre yapılmalıdır. Bant seçimlerinde Pvc, poliüretan, kauçuk, hasır bant gibi bant tipleri de sizin isteğinize göre tercih edilebilinir. Bantlı konveyörler dökme, kutulu,dökme,ambalajlı ürünlerin taşınmasında da oldukça uygundur ve bu ürünün en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de kullanım alanı oldukça geniş bir tip olup,kullanım kapasitesi de değişkenlikler göstermektedir. Konveyör Bant Nedir derken konveyörlerin özelliklerine de göz atmak gerekir. Konveyör ayak grubu ve şasesi genellikle alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyondan yapılmaktadır.

Şimdi ise biraz da Rulolu konveyör çeşitlerinden bahsedelim.Bu ürünümüz ,çeşitli yüklerin taşınmasın,makine ile montaj hatlarında ürünlerin iletilmesine ve birbirlerine aktarılmasın da kullanabilinmektedir. Parça mallar, köşeli veya silindirik mallar, kutulu, ambalajlı ürünler rulolu konveyörlerle oldukça  rahatça taşınabilir. Bu ürünler de kendi arasında iki kısma ayrılmaktadır.Bunlar çalışma türlerine göre tahrikli konveyörler ve serbest rulolu konveyörlerdir.

Serbest Rulolu Konveyörler;

Bu ürünümüzde malzemelerin taşınması, yükseklik farkları,ilk etap hızı kazandırılmış sistem,insan vayhutta makinelerin itme gücüyle karşılanmaktadır.İşte Konveyör Bant Nedir sorusunu incelerken burada konveyörün farkı ise direkt olarak kuvvet, yüke uygulanmaktadır.Rulolar, konveyör yatağı boyunca öteleme hareketi yapan yükün sürtünmesiyle dönerler.

Tahrikli Rulolu Konveyörler;

Bu tipler de ise rulolar,motor-redüktör sistemi ile çalışabilen ve konveyör boyuna dolanan zinciler sayesinde tahrik alabilirler.Tahrikli konveyör ruloları,bir motor yardımıyla,kendi çevresinde döndürülür.Hareket,taşınan ürüne sürtünme yolu ile iletilir.Ruloların aralıkları, rulo çapları ve malzeme, taşınacak olan ürünün cinsine göre belirlenir. Galvaniz, kauçuk veya PVC kaplı rulolar müşterilerimizin  kullanımına uygun olarak tasarlanmaktadır. Kullanım alanı ve kapasitesi kullanım amacına göre değişmektedir.

Sizlere Konveyör Bant Nedir arayabilirsiniz ve Çeşitleri Nelerdir sorularının yanıtını vermeye çalıştık. Sizler de daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, alanında öncü olan firmamızı istediğiniz zaman . Sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir